Gala 2011 Results

The latest Gala News and Results will appear here.

Gala Clue 2011

The answer was……The Savage name on the crest on the Market House.
Well Done to Martin Sweeney whose name was drawn out

Pitchin’ The Sheaf

Ladies Pitchin’

1st Debbie  Swain
2nd Nicky Swain
3rd Danielle Savage

Juniors :
1st James Stewart

Mens :
1st John Murray
2nd Gerard McManus
3rd Gareth Johnson

Portaferry 10 Mile Race

Portaferry 10 Mile and 2 x 5 Mile Relay 10th July 2011

Male                                                                           Female

1st Stephen Scullion                              51.28               Breege Connolly           North Belfast  59.41

2nd Simon Taylor           Annadale                                  Lisa Sturgeon               North Belfast

3rd Keith Daly               Donore Harriers                       Roberta Dornan            North Down

4th Connor Magill         North Belfast                            Claire Connor              

5th Gary Flynn                                                              Catriona McCorkell      Lagan Valley

Male Vet Over 35                                                      Female Vet Over 35

1st Gary McGlernon      Willowfield                               Donna McCusker         North Down

Male Vet Over 40                                                      Female Vet Over 40

1st Aaron Stronge         Willowfield                               Karen Devlin                Dub Runners

Male Vet Over 45                                                      Female Vet Over 45

1st Paul Moran              Rathfarnham                             Anne Sandford Newcastle AC


Male Vet Over 50                                                      Female Vet Over 50

1st Robert Wilson          Willowfield                               Alison Wise                  North Down


Male Vet Over 55                                                      Female Vet Over 55

1st Nelson Cahoon        North Belfast                            Maureen Oliver            Dub Runners


Male Vet Over 60                                                      Female Vet Over 60

1st Joe Miles                 Lunchtime Legends                   Not awarded

Male Vet Over 65                                                      Wheelchair Athete

1st David Seaton           North Down                             Jim Corbett                  Torque Racing Club


Local Category Winners                                           Oldest Finisher


1st Male Kieran Mageean                                             Sam Hogg

1st Female Letita Fitzsimmons

1st Relay Ray & Helen Murray  NICSAC/East Down AC


All Male Relay Teams                                              All Female Relay Teams

1st Duncan Bell & Mark Mann – Willowfield      Kirsty Sharrant & Rhonda Brady – Larne AC

2nd William Hutton & Ryan Henry- Willowfield   Paulette Rhompson & Anne George – Murlough

Please click here for the full race results table.



Kenny Ennis Football Semi Final Results :

Strangford 2 Ballyvange 1

2nd Group Results:

Portaferry Rovers 2 Kirkistown 2

Downpatrick Celtic 3 Kirkistown 0

Portaferry Rovers 1 Downpatrick Celtic 0

Kenny Ennis Final

Portaferry Rovers 3 Stranford 2

Car Treasure Hunt

1: Stump
2: Pont
3: Ribs on left hand, none on right.
4: Holly
5: G.P.O
6: Chimney Pot with Flowers
7: Robinson Crusoe
8: Horse Shoe
9: Buddah
10: Quicke on Loader
11: Cross on Gate
12: Lodge
13: Welcome WB Yates
14: Globe
15: On Girl’s Skirt

1st Patrice Toner and Joe Dorrian
2nd Paul Smyth/Chris Byres and Stephen Kelly/John McNamara and Liam Coulter

Attractive Gardens

Window Boxes – Mrs. McGreevy, HIgh Street

Tubs & Baskets – Mrs. Gordon, Deerpark Road

Large Garden – Mr. Stewart, Joe Tumelty Drive

Medium Garden – Mrs. Doherty, Windmill Heights

Small Garden – Mr. Crowe, Church Street

Business : Coach Inn

Private Area : Waterfront Appartments

Most Attractive Area : John Thompson Park

Best Kept Public Area : High Street

Little Flower of County Down

1st Place : Kara Burns
2nd Place : Lucy Kernahan
3rd Place : Mia Fitzimmons

Walking Treasure Hunt

1st:    The Young Guns

2nd    Anthony Cleary (with birthday girl Donna)

3rd    Patrice McMullan


1st     No.15  Niall – Old MacDonald’s Farm

2nd    No.20 Seana – Queen Bee

3rd    No.37 Angela – This Is The Last Straw


Unusual Pets

1st – Lewis’s chickens

2nd – Penny  & Kenny


1st – Gilbert


1st – Lulu

Puppies (6-12 months)

1st – Trixie

2nd – Mary-Kate

3rd – Coco

Adult Dogs (12 months – 8 years)

1st – Figment

2nd – Toby

3rd – Rocky

Veterans (8 years onwards)

1st – Rolo

2nd – Lottie

3rd – Honey

Junior Handling (5-12 year olds)

1st – Cracky

2nd – Sasha

3rd – Honey

Junior Handling (12 – 15 year olds)

1st – Megan

2nd – Jeff

3rd – Rexy

Biggest Age Difference between Dog & Owner

1st – Poppy

2nd – Bruce

3rd – Lola

Waggiest Tail

1st – Rolo

2nd – Sookie

3rd – Harry

Owner who looks like their Dog

1st – Toby

2nd – Bruce

3rd – Milo

Rescue & Rehomed Dogs

1st – Milo

2nd – Belka

3rd – Bruno

Best In Show

1st – Figment

2nd – Cracky

3rd – Gilbert

Bonny Baby (6-18 months)

1st – Zac Mageean

2nd – Aliya Hallows

3rd – Jack Gilmore

4th – Kara Collins

Bonny Baby (18 months – 3 years)

1st – Rhea Byers

2nd – Eanna Coffey

3rd – Caleb Wilson

4th – Freya Gilmore

Cute Kiddies (4-6 years)

1st – Natalie Ritchie

2nd – Keira Young

3rd – Ciaran McCourt

4th – Oisin Donnelly

Super Shop Fun Day Competition Winners

Under 7’s

John Pollock – Age 2

Rhianna Crawford – Age 4

Over 7’s

Saoirse Clarke – Age 8

Erin Fowler – Age 11

Children’s Fancy Dress

Most Amusing Winners

4th Mr. Monopoly

3rd Harry Hill

2nd Gidaffi Duck

1st Hairy Trikers

Cutest in Category Yogi & Booboo

Most Original

4th Tra laa laa laa The Smurfs

3rd Narnia – The Lion, The Witch & The Wardrobe

2nd Turbine Inspectors

1st NASA Final Voyage

Cutest in Category The Matadors


4th Ballerina

3rd Tropigala Gal

2nd Toddlers & Tiara

1st Royal Wedding William & Kate

Cutest in Category The 2 Cows