Gala Week 2018 – July 14th to 21st

Gala 2007 Results

Portaferry Gala Float Winners 2007

Winning Float : Fiddlers Green
2nd : The Coach Inn
Joint 3rd : McNamara’s and Dummingans

Car Treasure Hunt

2007 Winners :

1st : John Smyth, Kircubbin

2nd : Ellen Mary Woods, Ballywalter

Joint 3rd : Tayna Fisher, Cushla Trainor, Joe Trainer

Answers : Slate, Palm Trees, Hula Hoop, Milltown, Range, Trunk, Clue 7 not counted due to typing error, Monaghan, Small Tractor, Fencing, Roller, Pump, Cycling/Re-cycling, The Oratory.

The Bring Backs :

A Draw : Tie
A Vocalist : Tenner (Tenor)
A Farm Yard Enclosure : Pen

Thnaks as always to everyone who took part.

Best Kept Gardens/Baskets

Best Kept Premises : Coach Inn
Best Kept Area : Court Yard Walled Garden
Most Attractive Area : John Thompson Park

Best Kept Large Garden :

1st : Marie McGee
2nd : Jimmy McClurg
3rd : Mrs Dynes

Best Kept Medium Garden :

1st : Michelle Gallagher
2nd Nora Milligan
3rd Margraet Clarke
4th David Fitzsimons

Best Kept Small Garden :

1st Ellie Coulter
2nd Paddy Matchett
3rd Terry Conlon

Baskets:

1st Jackie Sands
2nd Tim Wyatt
3rd Paul Matchett

Window Baskets:

1st Jennifer Trainor
2nd Mary Coulter
3rd Jimmy McClurg

Tubs :

1st Ellie Coulter
2nd Marie McGee
3rd David Fitzsimons

Childerns :

1st Gerald McMullan
2nd Brendan Mageean

Walking Treasure Hunt

1st Joe McQuade
2nd Teresa Doran
3rd Anne Gilmore, Tanya Fisher, Olivia McAlea, Shauna & Ciara Fitzsmaurice
Answers : Toucan, Toals, Bethany, Missing Windows, Swan, Arthurs, The Rock, Bollard at Methodist Church Corner, Hook on Wall, Handrain Hotel, Cape, Dolls House.

Little Flower

1st Sarah Osborough
2nd Chloe Coffey
3rd Roisin McCarthy

Crazy Hair Do

1st Naomi Smyth
2nd Ciara Kelly
3rd Tiarna Ritchie

Pram Race Winners :

1st Home Tierna Dorrian
Most Amusing : Cigarette
Most Original : Big Boy
Prettiest : Bonny Baby
Most Impressive : Pirates
Most Topical : Gillian McKeith
Gala Spirit : Shauna Fitzmaurice

Bonny Babies

6 Months – 18 Months

1st Rory Taggart
2nd Mary Mullan
3rd Kieran McCourt
4th Dylan Galea Murphy

Special Prizes : Alyx Ann Loughlin, Niamh McAloon, Adian McQuillan

18 months – 3 Years
1st Aoife McAloon
2nd Pierce Sweeney
3rd Shea Ellison
4th Sophie Davis
Special Prizes : Padraig Mason, Molly Ann Kelly, Logan Lee.

Cute Kiddies :

Boy : Callum Dempster
Girl : Levana Regan
Runners Up : Lewis Cooper, Chloe Bush
Special Prizes : Niamh Arthurs, Carlton King, Melissa Ritchie.

Glamorous Granny
Winners : Marie Donnelly and Jacqueline Smyth.

10 Mile Race Results

For the list of placings, please click here.

Soap Box Race
1st Richards Flyer from Dumigans 19mph
2nd Andy Miser : Andrew Doherty 18mph
3rd Stupot : Stuart Convery 17mph
3rd Cool Cal : Callum Mc Namara 17mph

Paper Boat Race

Mean Green Machine from Dumigans

Pitching The Sheaf
Men :
1st John Murray
2nd Seamus Dorrian
3rd Damian Gilmore
4th Gerard Savage

Junior
1st Ross Tornay
2nd Thomas McManus
2nd Patrick Lennon

Ladies
Debbie Swain, Nicky Swain and Adele Savage (Joint Winners)

Gala Clue
Answer : Market House
Winner : Ashleen McNamara